Kontakt English Toy Terrier Różności Lakeland Terrier Manchester Terrier Pokój Zwycięstw Serbski Gończy Trójkolorowy Welsh Terrier Oto My

Rasa okiem fanatyka

Manchestery swoim charakterem oraz wdziękiem zdobywają serca . Są znami od ponad 20 lat i nic się nie zmieniło-są lojalne, mądre, sprytne a ich zalety może w pełni poznać tylko ich rodzina.
Wobec obcych ,nowych osób są delikatnie mówiąc :oschłe i zdystansowane. Cała swą psią wierność oddają najbliższym.

Manchester terrier, nowa stara rasa

Manchester terrier nie jest rasą nową, znane są od dziesięcioleci ale w Polsce hodowla tej rasy zaczęła się w 1996 roku-gdy urodził się pierwszy miot. Na szczęście od początku trafiły się nam same psie indywidualności i gwiazdy.

Inka - tak zwaliśmy w domu pierwszą manchesterkę jaka u nas zamieszkała, ba pierwszą manchesterkę jaka zamieszkała w Polsce w powojennej historii kynologii. Inka czyli Fanatic's SURPRISE przyjechała z Belgii z czołowej hodowli manchesterów w Europie. Hodowca obiecał, że da mi najlepsze szczenię z miotu. Po latach okazało się, że honor dobrego hodowcy znaczy bardzo wiele. W 1995 roku oceniana przez Irlandczyka (czyli sędziego znającego się na rzeczy) została w Brukseli Młodzieżowym Zwycięzcą Świata. Tak zaczęła się historia manchesterów w Polsce. Inka była wystawiana wielokrotnie i właśnie ona przyzwyczaiła wiele osób do tego, że manchester na ringu jest psem nieufnym (co zresztą jest ujęte we wzorcu) i cofnięcie się psa przed ręką sędziego powinno być traktowane jako zaleta a nie wada. Dzięki swej urodzie Inka szybko sięgnęła po zaszczytne tytuły Championa Polski Mł. Ch. Pl. Zwycięstwo Klubu i Polski oraz dla mnie ogromnie cenny Interchampionat. W pięknym stylu została tez Zwyciężczynią Europy 2000. W domu Inka jak każdy manchester stawała się przytulakiem -cwaniakiem, wesołkiem z ogromną dozą inteligencji natomiast na ringu przekształcała się w damę. Niemiecka sędzina przyznając jej tytuł Zwycięzcy Berlina i Zw. Rasy w opisie napisała krótko: "Tak powinna wyglądać championka tej rasy".

Inka rozpętała jednak w domu pewien rodzaj choroby, który przeżyłam po raz pierwszy przy airedale terrierach - chorobę, którą zwę "jeden to za mało". Tak więc w szybkim czasie dołączył do Inki niezwykle utytułowany SZOTI czyli Ch .Węgier Slaphap SHINDIG. Urodzony Anglik miał charakter Hugh Granta -przystojniak, który kochał psie kobietki. Widząc koło ringu psie piękności pokazywał się tak pięknie, że zdobył ponad 40 razy CACIB, został Interchampionem, Championem Słowacji, wygrał Klub Polski, Jugosławii, Węgier, Austrii, Słowacji.

Pierwszy w Polsce miot M.T. urodził się w 1996 roku. Od tego roku należy więc liczyć historię polskiej hodowli tej rasy. Wystawiane były 3 psiaki z tego miotu: Ch. Pl. AMBASSADOR Aluzja, Ch. Pl. ATLANTA Aluzja oraz suka, która zrobiła ogromną karierę w Belgii Ch. Belgii, v-ce Zw. EUROPY 99 AGILITY Aluzja. Szoti dochował się pięknych dzieci nie tylko w Polsce ale również w Czechach, Niemczech i we Włoszech. Ten miot zapoczątkował nową linię manchesterów w Europie. Może zabrzmi to nieskromnie ale w sumie szczycę się tym, że manchestery z polskim przydomkiem wiele znaczą w manchesterowym światku. Kolejną manchesterką, która przyjechała do Polski była niewielka o doskonałym rodowodzie Fanatic's UNICORN czyli Nesca. Szybko zrobiła Championat Polski i została matką pięknych zwierząt. Jej córką była nieodżałowana -moja ukochana Mrówka czyli Ch. PL. ML. UROCZA Aluzja, która została Młodzieżowym Zw. Europy 2000.

Stadko manchesterów wciąż się powiększało. Po stracie SZOTIKA (przeżył 12 lat) sprowadziłam Int. Ch. Ch. Anglii, Ch. Luxemburga, Ch. Belgii, Brookstream BUDWIESER. Budi ukończył Championat Polski. Niestety źle czuł się w stadzie psów dlatego na stare lata znalazł ciepłe łóżko u znajomych.

Pewnego dnia dostałam przemiły list od austriackiej hodowczyni tej rasy z zapytaniem czy byłabym zainteresowana suczką tej rasy. Przestudiowałam rodowód i postanowiłam przy okazji krycia mojej airedale'ki Zwycięzcą Świata Młodzieży, który to oblubieniec rezydował w Austrii - zobaczyć proponowaną mi sunię. I w ten sposób w 2001 roku do Polski wróciłam, ze szczenną sunią airedale i ...kolejną manchesterką.

AYKE Brandwies zwana w domu Kasią zdobyła kilka CACIBów i została Ch. Polski. Z moim Ch. AMBASSADOREM Aluzja (zwanym Baśką) dała miot "E", z którego pochodzi niezwykle ceniony, wiele wygrywający piesek CH.EX LIBRIS Aluzja (mieszka w Belgii). Jego siostra EYKE ORNELL Aluzja rezydująca na Słowacji jest Ch. Mł. Słowacji oraz zdobywczynią CACIBów
Teraz mieszka ze mną eleganckie stadko czarnuszków, które dotrzymują towarzystwa ale przede wszystkim pilnują domu, bo przecież gdyby nie one to.... tutaj zapewne w ich zmyślnych głowach pojawiają się bardzo obrazowe sceny napadów i rabunków dokonanych na nas - bowiem tak gorliwie i z poświęceniem pilnują "swojego". Ogromną dumą napawają mnie sukcesy przepięknego psa Int. CH. Ch. PL. Mł. Ch. Pl. Ch. Słowacji, Ch. Czech, Zw. Europy, Mł. Zw. Europy EMANUEL'a Aluzja (o.Int.Ch Slaphap SHINDIG m. Int. CH. Fanatic's SURPRISE) w3. K i K. Klama.
Nie ma większej satysfakcji dla hodowcy niż piękne zwierzęta, które mają kochające je rodziny, którym one mogą oddać całą swą manchesterową miłość.
Na wystawie światowej w Dortmundzie w 2003r. Polskę reprezentował młody pies Ch. YES SIR Aluzja wł. p. Łączkowski zdobywając w bardzo licznej stawce 2 lokatę i res .CAC.

Rok 2003 to Europejska Wystawa w Bratysławie i kolejny sukces manchestera. W tym dniu debiutowała na wystawie 9 miesięczna suczka FLORENTYNKA Aluzja, która pokonała starsze konkurentki i stanęła na najwyższym podium uzyskując tytuł Zwycięzcy Europy Młodzieży. FLORENTYNKA potwierdzając swoją urodę w Poznaniu 2003 uzyskanym tam Zwycięstwem Młodzieży Polski przypieczętowała Championat Polski Młodzieży.

W hodowli tej rasy nie napotyka się na duże problemy. Trudnością jest na pewno przy stosunkowo niedużej populacji w Europie, dobór odpowiednich partnerów. Trzeba bardzo dobrze znać linie hodowlane aby nie zagmatwać się w genealogii i typach. Hodowca manchestera musi bowiem ustalić sobie jaki typ chce hodować, gdyż w ostatnich latach ten typ nieco się zmienił. Mało widzi się na ringach "garbusków " na prostych nogach. Dzisiejszy manchester jest psem niezwykle eleganckim o płynnych liniach ciała .Ważne są również wymagane wzorcem znaczenia typowe dla rasy a więc wszystkie kropeczki i kreseczki w umaszczeniu.

Pozostałością po latach cięcia uszu zostały problemy z prawidłowym ustawianiem uszu. "Walka" z uszami trwa w całej Europie i noszenie ucha nie jest traktowane jako najbardziej rygorystycznie przestrzegany dogmat manchesterowej urody.

Pewną bolączką hodowców tej rasy jest traktowanie manchesterów na ringach honorowych nieco po macoszemu. W angielskim periodyku dotyczącym rasy znalazł się nawet artykuł, który porusza tę sprawę. Jeszcze nigdy żaden manchester w Anglii nie został Zwycięzcą Best in Show. To samo jest w Europie - chociaż w Beneluxie manchestery wygrywają grupę. Zniechęca to do pokazywania manchesterów na ringach honorowych. Niewielki, krótkowłosy psiak, nawet najwyższej światowej klasy potrafi zejść z wyboru grupy w pierwszej kolejności. Na pewno taka sytuacja nie wpływa na promowanie rasy.
Pewnym ewenementem jest wygranie przez Slaphap SHINDIG'a BIS Weteranów na wystawie klubowej (sędzia p. Dorota Kuczyńska - Standełło), czy grupy w Jeleniej Górze 2005 przez LISTKA Aluzja, v-ce BIS szczeniąt w Raciborzu 2006 przez MANCHESTER UNITED Aluzja (sędzia p. A. Jaworski).

Manchester jest psem, którego kocha się za charakter. Są to bowiem psy naprawdę inteligentne, bardzo pogodne i odpowiedzialne. Mają duże poczucie przynależności do swojego "stada" wliczając w to stado całą rodzinę. Owego stada są w stanie bronić z ogromną desperacją i poświęceniem. W stosunku do obcych są raczej nieufne. Manchestery są doskonałymi psami do niewielkich mieszkań ale świetnie czują się w domu z ogromnym ogrodem. Potrafią żyć w zgodzie z innymi zwierzętami chociaż mają tendencje do dominacji. Moje manchestery dzielą dom z innymi terrierami (airedale & welsh), kotką Tosią. Jedyne czego potrzebują to ogromna ilość uczucia ze strony właścicieli.

Nieco nieodkrytą u nas w kraju "właściwością" manchesterów jest ich przydatność do zawodów agility. Są szybkie i zwrotne a na dodatek zaliczane są do grupy psów małych.
W Belgii manchestery są przyuczane do roli psów ratowniczych. I sprawdzają się w tej roli. W przypadku manchestera sprawdza się przysłowie: "jak Kuba Bogu tak Bóg Kubie". Tak jak my traktujemy M.T. tak on będzie traktował nas.
Chciałabym utrzymać dalej hodowlę manchesterów na najwyższym światowym poziomie. Popularność rasy w Europie stale wzrasta. Myślę, że i Polacy coraz bardziej przekonują się do tej cudownej rasy.


Agnieszka Ewa Nowa

Piękne damy Aluzji Przystojni Dżentelmeni Aluzji Rasa okiem fanatyka Dzielimy się doświadczeniem Najmlodsi czyli Szczenięta